Ako predísť inkontencii?

01.07.2023

Keď som bola dieťaťom veľa som v okolí dospelých žien začula o tom, že neudržia moč, tak si to medzi sebou rozprávali a radili si , povzbudzovali sa, ale aký bol výsledok, to ani do teraz neviem. Na tieto ich starosti zabudla, vlastne hneď  ma to nezaujímalo, mala som svoj svet. Potom som dospela a mala prvý pôrod za sebou, ešte som nič moc neriešila.  Až som narazila na jednu knihu, kde bolo veľa popísané aké je dôležité mať panvové dno pružné a pevné. Vtedy som si spomenula na ženy z môjho detstva A KONTROLKA POZOR...

Tak som aj preventívne začala, podľa popisu praktikovať spevnenie panvového dna starodávnou technikou Múla bandha - spodný uzáver.

Prvý-krát som sa s týmto spodný uzáverom stretla v knihe Drahokam lotosu, v roku 1995. Túto techniku som používala často a potom som ju objavila v roku 2016 jógovú zostavu v hormonálnej jóge, kde sa  použije Múla bandha približne štyridsať-krát.

Bandha je zámok alebo uzáver, kontrakcia svalov, ktorá je ovplyvnená prúdením pránickej energie. Bandhy pomáhajú odstraňovať aj psychické uzly.

Spodný uzáver čiže múla bandha znamená ,, koreň, základňa alebo zdroj".Spodným uzáverom sa spájajú dve hlavné energetické toky v tele: prána a apána. Prána je vtekajúci prameň života, tvorivá energia fornej časti teľa a srdcového centra. Apána je nadol smerujúci tok, tok vylučovanej energie. Spodný uzáver ťahá apánu nahor a pránu nadol, aby sa zmiešali v pupočnom centre. Touto kombináciu sa vytvára ,,žiara" ktorá uvoľňuje energiu.

Múla bandha znamená súčastné stiahnutie konečníka a hrádze - perinea. Táto bandha aktivuje našu individuálnu pránu, aby sme ju mohli posieľať do žliaz, ktoré si prajeme stimulovať. Pri našom cvičení tvorí múlabandha dôležitú súčasť techniky, ktorá je zameraná na obiehanie energie a ktorú prevádzame po každom cvičení. Ozdravíme tým oblasť pohlavnej a močovej sústavy.

Múla bandha:

  • spodný uzáver koreňa chrbtice
  • ovplyvňuje panvové dno
  • sťahujeme zvierač konečníka, zvierač mačovej trubice a perineum
  • stimuluje nervonú pleteň v oblasti panvováho dna a tým povzbudzuje energiu sušumnu.

V hormonálne jógovej terapii sa múla bandha používa po každom dýchaní bhastrikou K.D a udždžájí:

  • nadýchneme sa,
  • stiahneme svalstvo panvového dna,ťaháme nahor,
  • zotrváme podľa svojich možností,
  • uvoľníme,
  • vydýchneme.

poznámka: Múla bandha sa môže robiť aj nadýchnutí - plné pľúca, alebo pri vydýchnutí - prázdne pľúca.

Múlabandhu urobíme tak, že stiahneme svaly konečníka celú perienatrálnu oblasť (análny sval a perineum) a ťaháme dovnútra a nahor.

Múla bandhou stiahneme svaly, tie sa začnú spevňovať , všetky orgány zostanú tam kde majú byť, ak sú už klesnuté tak sa zdvihnú. Naším telom cirkuluje energia alebo prána. Keď sú svaly ochabnuté, tak táto energia odchádza vonku spodkom. Naopak ak sú pevné svaly PD, tok našej vlastnej energie smeruje nahor.  V Múladhára - čakre (koreňová čakra) je veľké množstvo pránickej energie a na túto energiu sa v hormonálnej jóge vedome zameriavame a posielame ju do celého tela.

Pre ženské zdravie je veľmi dôležité mať panvové dno pevné a pružné.  Inak uniká energia spodkom.  Vnútorné orgány tlačia na svaly panvového dna a preto treba pravidelne sa im venovať , čiže cvičiť denne alebo každý druhý deň, aby nedošlo k poklesu orgánov uložených v panve.

Posvätný priestor

Ženské pohlavné orgány sú krásne označené v sankrite "Yoni" , čo v preklade znamená "posvätný priestor". Jeho symbol bol uctievaný vo východných kultúrach od dávnych čias, ako symbol zrodenia života, tvorivosti a lásky. Na prvom mieste každej ženy by mala byť pevnosť svalov v panve. Týmto svalom sa hovorí aj svaly lásky. Zoskupenie svalov je tvorené troma vrstvami svalov, ktoré držia celé vnútro.

  • Najhlbšia vrstva, v tvare misky vedie od lonovej kosti ku kostrči a krížovej kosti,

podopiera brušné orgány, aby zostali na mieste.

  • Prostredná vrstva vedie v prednej časti panvy medzi sedacími kosťami.
  • Posledná vrstva je sval perineatálny a sval v tvare osmičky.

Svalové vlákna sa tak vzájomne krížia a tvoria pevné a elastické panvové dno. Cez panvové dno máme mnoho zážitkov v telesnej, emocionálnej ako aj energetickej rovine. Všetko je úzko prepojené a vzájomne a výrazne sa ovplyvňujú. Našu panva tvorí "pružnú svalovú misu".

Pokles maternice a vagíny

Oslabenie fixačných štruktúr spôsobuje u takmer všetkých žien po prechode isté klesanie pošvy a maternice. Ak to prekročí fyziologickú mieru, dôjde k ťažkostiam ako pocit tlaku a klesania, bolesti v krížoch alebo problémy pri močení, spočiatku mimovoľné unikanie moču resp. pri vylučovaní stolice.

Rizikovými faktormi sú hlavne slabosť väziva a svalov, komplikované pôrody a nadváha. Cviky na posilnenie brušného svalstva slúžia na prevenciu a aj na liečbu ľahších foriem. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach je však nutná operácia (plastická operácia pošvy).

Všeobecné informácie

Keď klesnú časti ženských genitálií, hlavne maternica, a ich okolia v malej panve nižšie, hovorí sa o poklese týchto častí. Maternica a vagína môžu klesnúť spolu alebo oddelene, rôznym prejavom. Je to spojené s oslabením fixačných štruktúr. 

Prolaps maternice je vystúpenie ženských orgánov z malej panvy. Maternica (uterus) skĺzne z jej normálnej polohy v panve a vyčnieva do pošvy alebo dokonca von z pošvy. Za fyziologického stavu je maternica uložená v malej panve medzi močovým mechúrom a konečníkom. 
Čiastočný prolaps maternice rozumieme pokles, pri ktorom vývodom pošvy vystúpila len časť maternice resp. vagíny. 
Totálny prolaps maternice sa označuje pokles, pri ktorom sa vagína a maternica nachádza pred vulvou, čiže celkom vystúpená von.

Pokles močového mechúra a pokles konečníka

  • Cystokéla je stav, pri ktorom dochádza u žien k vyklenutiu alebo poklesu močového mechúra do pošvy, v dôsledku oslabenia podporných tkanív medzi pošvou a močovým mechúrom. Pokles prednej steny pošvy je spojený s poklesom dna močového mechúra. Toto sa často vyskytuje po pôrode, menopauze alebo po operáciách panvových orgánov, ktoré oslabujú podporné štruktúry panvy.
  • Rektokéla je prolapsu čreva, kedy dochádza k vyklenutiu časti konečníka (rekta) do okolia, najčastejšie smerom do pošvy u žien. Pokles zadnej steny pošvy je sprevádzaný klesnutím konečníka.

A) normálny stav

B) Cystokéla - pokles močového mechúra

C) Rektokéla - pokles konečníka

D) Prolaps maternice- pokles maternice a pošvy

Príčiny

Príčinou poklesu ženských genitálií 

  • nadváha, 
  • menopauza,
  • pri vrodenej slabosti väziva a svalstva malej panvy,
  • viaceré pôrody, 
  • nadmerne veľké deti,
  • zdvíhanie a nosenie ťažkých vecí,
  • nedostatočná regenerácia pohlavných orgánov v šestonedelí
  • pretrhnutie hrádze, a pod. viesť k trvalej slabosti dna panvy.

Nadváha je spravidla spojená s nadmerným roztiahnutím a ochabnutím svalstva brušnej steny. Nedostatočný tréning priamych a priečnych brušných svalov mení v priestore brucha tlakové pomery a podporuje pokles brušných orgánov, a tým zosilňuje tlak na svalové platničky dna panvy.

Anteflexe - ohnutie maternice dopredu

Retroflexe - ohnutie maternice dozadu

Anteverze - maternica je orientovaná dopredu

Retroverze - maternica je orientovaná dozadu