Bartholiniho žľaza

01.12.2020

Bartholiniho žľaza. Nie, radšej postojím!

Pri pohľade na voľné miesto v autobuse vás zabolí celé telo. Priatelia vás volajú na večerné kúpanie v blízkom jazere, vy sa vyhovárate na "svoje dni". Váš partner je dobiedzavý ako hmyz a vy premýšľate nad účinným sprejom na nenásytných chlapov. Problém bude zjavne niekde inde! Môže mať napríklad aj meno Bartholiniho žľaza!

Bartolinitída je postrachom každej ženy, ktorá už okúsila šťavnaté milovanie. Ide o ochorenie párovej žľazy, ktorá sa nachádza vo vnútri pošvy. Vďaka nej zažívame slasť, pretože jej hlavnou funkciou je vylučovanie sekrétu a zvlhčovanie počas intímnych chvíľ. Bohužiaľ, často je aj dôvodom, prečo nás to "tam dole bolí". A nie trochu, ale poriadne dlho a intenzívne.

Ono to rastie!

Nepríjemné zistenie prichádza vo chvíli, keď vám robí problém sadnúť si. Stále máte pocit, akoby vám niečo "tam dole" bránilo pri chodení, respektíve, máte tam niečo navyše. Neostáva vám nič iné, len si zobrať do ruky zrkadielko a pekne sa na vec pozrieť zblízka. Bartholiniho žľaza má vývody po oboch stranách vo vnútri pošvy. Zápal sa najčastejšie prejavuje na jednej alebo druhej strane. Sprevádza ho opuchnutie, niekedy až do veľkosti slepačieho vajca a celková citlivosť na dotyk. Samotnému bolestivému zápalu predchádza zväčšenie tejto žľazy, ktoré si v skorých štádiách ani nemusíte všimnúť.

Monogamia ako prevencia?

Pôvod spomínaného ochorenia je u každej ženy iný a nedá sa s absolútnou presnosťou zistiť, čo je tomu na vine. Predpokladajme, že v 21. storočí už väčšina žien počula o hygiene. Do toho spadá aj zopár dobrých rád od starých mám o správnom utieraní na toalete. Čiže nie zozadu dopredu, ale naopak. Upchatie žľazy a jej vývodov často spôsobujú aj baktérie, ktoré sa dostali do pošvy znečistenou sexuálnou pomôckou alebo aj kondómom. V lekárskych kuloároch sa často hovorí aj o neznášanlivosti baktérií, ktoré získate pri neviazaných intímnostiach s viacerými partnermi. Čo však v prípade, že ste verná a príkladne sa o seba staráte? Opakované ochorenie u tých istých žien dokazuje, že príčinou bartolinidídy môže byť aj fyzická predispozícia. To znamená, kanálik, ktorým sa odvádza "tekutina lásky" do vašej "záhrady radosti" je kľukatejší a teda náchylnejší na upchatie. V tom prípade vám lekár navrhne žľazu vybrať.

Za zamknutými dverami

Liečba prebieha v závislosti od štádia ochorenia. Pokiaľ sa zachytí ešte na začiatku, lekár vám pravdepodobne predpíše lieky. Najčastejšie sú to antibiotiká a krém na zmenšenie opuchu. Veľmi dobré skúsenosti sa ukázali s obkladmi z liečivých švédskych bylín, ktoré hravo získate v každej lekárni. Stačí si vytvoriť príjemnú atmosféru vo vlastnej izbe. Pokiaľ vašu domácnosť tvorí viacero členov, odporúčam zamknúť sa. Predídete tak traume na oboch stranách ;) Pokiaľ je zápal v pokročilom štádiu, zjavne vás to bude bolieť. Lekár vám v tom prípade odporučí nenáročný operačný zákrok, ktorý si ale vyžaduje pobyt v nemocnici. Odborne sa to nazýva incízia, teda chirurgické otvorenie žľazy a následne vyprázdnenie. Je potrebná celková narkóza a keď precitnete, pocítite skutočnú úľavu. Na druhý deň po zákroku môžete odísť z nemocnice a obnoviť "radovánky" hneď, ako sa na to budete cítiť.

Čo ak sa to opakuje?

Ak ste zápal žľazy už raz absolvovali a s hygienou nemáte problém, je dosť pravdepodobné, že sa u vás ochorenie môže zopakovať. Druhýkrát už príznaky rozpoznáte rýchlejšie a liečba bude kratšia a príjemnejšia. So svojím lekárom preberte všetky možnosti, ako predísť zápalom v budúcnosti. Trvalé odstránenie žľazy je jedným z riešení. Nezanechá to žiadne následky a váš sexuálny život bude prinášať rovnaké ovocie, ako doteraz. Len bez strachu, čo sa "tam dolu" opäť deje. Pokiaľ ochorenie zanedbáte, hrozí vám riziko infekcie maternice, čo môže vyústiť do trvalej neplodnosti. Takže, žiadna panika, je niekoľko spôsobov, ako si pomôcť, stačí si len vybrať.

Autor: vanilka

zdroj:https://diva.aktuality.sk/clanok/21721/bartholiniho-zlaza-nie-radsej-postojim/