en-Hatha joga
Joga už je niekoľko rokov u nás dobre známa. Poznáme množstvo štýlov a všetky možné druhy, ktoré sa na nás valia z každej strany. Veľa z nich nám je dobre známych, no a veľa nám nič nehovorí. Ak sa však o túto východnú filozofiu už chvíľu zaujímate, som si istá, že už ste už aspoň raz započuli názov hatha joga.
Čo je hatha joga
Hatha je všeobecná joga a má rôzne preklady ako "vyrovnávajúca", "solárna-lunárna joga". Ten najznámejší preklad hathy je však - "sila". Je to tá najstaršia tradičná forma jogy, preto sa zvykne nazývať aj matka jogy. Práve z hathy neskôr vzišli ďalšie druhy ako iyengar joga, ashtanga joga, kundalini yoga a mnoho ďalších, komerčných štýlov.
Táto joga vychádza z 8-stupňového systému a jej korene siahajú až do období pred naším letopočtom. Tam je popísaná v Patanjaliho spisoch, ktoré sa volajú Yoga Sutras. Práve týchto osem vetiev, z ktorých najznámejšia sa nazýva ASANA (poloha tela) robí z jogy životný štýl. Tým sa joga výrazne odlišuje od klasického cvičenia na telesnej báze, ktoré je zamerané napríklad len na chudnutie alebo naberanie svalovej hmoty.
V časoch, keď vznikla, šlo o absolútnu životnú filozofiu ôsmich stupňov. Kládla obrovský dôraz tak na správne prevedenie asán, ako aj na správne dýchanie a techniky dychu (pranayama - 4 stupeň), následnú kontrolu zmyslov (pratyahara - 5. stupeň), absolútnu koncentráciu počas praxe (dharana - 6. stupeň), ktorá prechádza až do meditácie v pohybe (dhyana - 7. stupeň). Pred, po aj počas jogy do života jogína neodmysliteľne patria prvé dva stupne alebo inak desatoro morálnych prikázaní a disciplín - Yama a Niyama. Všetkých 8 stupňov je ale bližšie popísaných v staršom článku o joge ako takej.
Zakladatelia a šíritelia
Ako som spomenula vyššie, hatha je veľmi staré učenie a pri určovaní počiatočného zakladateľa sa názory rozchádzajú. Za najpravdepodobnejšieho sa považuje práve Patanjali (autor spisov Yoga Sutras), pričom ďalej ju rozšírili ďalšie dve veľké mená. Jedným z najznámejších propagátorov bol veľmi uznávaný jogín Tirumalai Krishnamacharya - veľký učiteľ a ayurvedský liečiteľ, ktorý vo svojej škole vychoval žiakov ako napr. Pattabhi Jois, Indra Devi, BKS Iyengar a mnoho ďalších. Ďalším je Swami Sivananda Saraswati - obrovská osobnosť jogy a duchovný vodca miliónov ľudí po celom svete. Títo dvaja muži založili prvé školy odvodené priamo z Patanjaliho "sutier". Dnešné štýly jogy - asthanga, iyengar, yin, power, vinyasa, jivamukti, kundalini, acroyoga, moksha, bikram yoga a mnoho ďalších, majú práve týchto dvoch významných učiteľov vo svojom pôvode.
Cvičenie s dôrazom na dýchanie
Pribúdajúcimi rokmi hatha pomaly prestala dodržiavať prísne normy a prispôsobila sa tzv. západnej technike. Jogová filozofia sa akosi vytratila a známych ostalo len niekoľko stupňov. Rovnako tak aj hatha joga sa v súčasnosti javí ako "len ďalší štýl jogy", ktorý práve napríklad na to chudnutie začali ľudia využívať. Joga je v našom západnom svete pokladaná viac za fyzické cvičenie a klasicky zaneprázdnený "moderný" človek si na ňu nájde čas zhruba tak dve hodiny 2-krát do týždňa. Je to ale zle? Asi nie, keďže aj málo cvičenia je lepšie ako žiadny pohyb.
Je ťažké klasifikovať, čo vás bude čakať, keď jedného dňa spontánne vkĺznete do joga shaly na svoju - či už prvú alebo stú hodinu hatha jogy. Je to totiž vždy práve učiteľ, ktorý hodinu vytvára a formuje. Tak na hodine hathy môžete spoznať jej tradičnú formu, ale rovnako aj modernejšiu - power joga formu. Vo všeobecnosti vás však bude čakať zostava asán, dýchacie cvičenia, zahrievacie cvičenia. V tradičnom učení nebude chýbať spev alebo odriekanie mantier, mudry, bandhy a záverečná celotelová relaxácia alebo vedená meditácia.
Mantry (spevy)
Spevy a odriekania textov sa skladajú z niekoľkých slov alebo viet. Slovné formuly vytvárajú špecifické zvukové vibrácie a táto zvuková hodnota sa spieva - odrieka za účelom spásy, vyslobodenia (mokša), ale aj k nadobudnutiu zdravia, pohody a odvrátenia negatívnych vplyvov okolia. Podmienkou úspechu je stále opakovanie a aj to je možné štyrmi spôsobmi:
- Nahlas
- Šepotom
- V myšlienkach
- Para - prazvukom
Mudry (v preklade "pečate" alebo "zámky")
Ide o špecifickú polohu (hlavne) prstov. Tie predstavujú prepojenie energii, pričom rôznym cieľom cvičenia mudier je dosiahnutie dokonalej harmónie vnútorných orgánov, zbavenie sa bolestí a aj mentálnych ťažôb. K cvičeniu potrebujeme (hlavne) prsty, ktoré symbolizujú jednotlivé živly. Keď si odmyslíme duchovné pozadie mudier (ktoré je však neodmysliteľnou súčasťou), môžeme ich považovať za tzv. gymnastické cviky prstov, ktoré priaznivo vplývajú na energetické kanály nášho tela. Tak tieto vnútorné kanály čistia a dovolia energii prúdiť a uzdravovať naše telo. Na mudrach je vynikajúce aj to, že ich môžu cvičiť aj starší a telesne postihnutí ľudia s obmedzenou možnosťou pohybu. Práve pravidelným praktizovaním týchto cvikov totiž vedia dosiahnuť veľmi pozitívne pokroky v zdravotnom stave.
Bandhy (telesné známky)
Ide o vedomé uzavretie (blokáciu) energie v určitých častiach tela a následné uvoľnenie, ktoré umožní energii voľne a účinne prúdiť a zvýšiť svoju silu. Bandhy sú v jogovej praxi nesmierne dôležité, keďže dokážu stabilizovať pozíciu, posilniť vnútorné orgány, omladiť telo a zvýšiť vitalitu a výkon. Poznáme tri zámky - miesta na aplikáciu bandh. Vzájomnou kombináciou potom vzniká štvrtá bandha:
- MULA BANDHA - stiahnutie panvového dna (lona)
- UDDINAYA BANDHA - stiahnutie brucha - brušný zámok
- JALANDARA BANDHA - uzavretie v oblasti krku - krčný zámok
- Spojením troch bandh vzniká štvrtá - komplexná MAHA BANDHA.
Po fyzickej stránke tak nadobudnete praktizovaním týchto joga cvikov posilnenie svalov, dychu, zlepšenie kondície a zníženie rizika zranení. Na energetickej úrovni Bandhy pomôžu zlepšiť tok energie a odblokujú tzv. energetické uzly, ktoré spôsobujú slabosť, bolesť a diskomfort. Energia prúdi zľahka a správnym smerom.
Meditácia je neoddeliteľnou súčasťou
Na väčšine hodín hatha jogy sa okrem cvičenia asán, pranayami (kontroly dychu) a dharany (koncentrácie), kladie dôraz aj na dhyanu, teda meditáciu. Lepšie povedané, na učenie jej techník. Tie môžu byť tiež rôzne a záleží od jednotlivca, ktoré mu najviac vyhovujú. Medzi tie najznámejšie patria:
- Dychová meditácia - vnímanie dychu
- Mantrová meditácia - spievanie
- Yoga nidra - vizualizácia v stave bdelosti
- Trataka meditácia - koncentrácia na jeden bod
- Nada meditacia - meditácia zvukom
- Kundalini meditácia a čakra meditácia
- Vipassana
- Transcendentálna meditácia
Tieto techniky sú vo všeobecnosti veľmi účinné, no môže sa stať, že na niektoré z nich nebudete reagovať pozitívne. Preto odporúčam vyskúšať čo najviac z nich a nájsť si tú svoju, prípadne techniky kombinovať. Joga cviky, teda ásany by ste mali praktizovať doma alebo v štúdiu ideálne aspoň 30-45 minút denne, no pri cvičení by ste nemali všetko smerovať len na fyzické cvičenie. Popri tom zapájajte aj dýchacie cvičenia z pranayami a snažte sa venovať si chvíľu len pre seba, kedy budete trénovať techniky meditácie. Až keď sa budete riadiť 8 stupňovou - ashtanga jogou, môžete si povedať, že skutočne cvičíte jogu.
Vaše vnímanie hatha jogy
Pri tomto všetko je dôležitá hlavne filozofia a vaše vnímanie jogy. Teraz, keď poznáte jej jednotlivé stránky, ostáva mi už len poradiť vám - objavujte, vnímajte, precíťte. Cvičte s láskou k svojmu telu, neklaďte naň prehnané nároky, neporovnávajte sa, tešte sa z každého i malého pokroku, vnímajte svoj dych a precíťte vďaku za každú chvíľu, pohyb a nádych. Nič totiž netrvá večne. Zamerajte sa pri cvičení na svoj dych. Práve ten je mostom medzi vašim telom a dušou. Svoj pohyb prispôsobte vášmu dychu. Verím, že vaša jogová prax tak bude ešte lepšia a účinnejšia. Budem veľmi rada, ak navštívite jednu z mojich hodín alebo joga pobyt a spoločne zažijeme hodnotné chvíle plné nových poznatkov, skúseností a prehĺbime lásku k vášmu telu aj duši.