en-Myofasciálna masáž
Často používanou manuálnou masážnou technikou je myofasciálna masážna terapia. Zameriava sa na uvoľnenie svalového a šľachového aparátu, na uvoľnenie začiatkov a koncov svalových úponov. Existuje celý rad stavov a symptómov, pri ktorých je vhodná. Mnohí pacienti hľadajú myofasciálne ošetrenie po úraze alebo pri pretrvávajúcej bolesti chrbta, ramien, bedier, alebo pri bolesti v prakticky akejkoľvek oblasti obsahujúcej mäkké tkanivá.
Myofasciálnu masáž - mäkké techniky zaraďujeme medzi
špeciálne liečebné masáže. Tieto techniky uvoľňujú a odstraňujú napätie
v tkanivách. Sú veľmi účinné, hlavne s posunom fascií na chrbte, pri
stuhnutí svalstva.
Techniky sú zamerané na uvoľňovanie krčnej chrbtice, zablokovaného chrbta v hrudnej aj bedrovej oblasti. Fascie sú spojivové tkanivá v tele, ktoré spájajú jednotlivé časti medzi sebou. Je to väzivová blana, ktorá obklopuje každý sval aj každé svalové vlákno. Fascia sa zahusťuje a tvrdne keď sa nachádza v chronickom napätí. Má v sebe zabudovaný mechanizmus, ktorý si pamätá celý život čo sa s ňou deje. Ak na fascie vplývame negatívnym spôsobom - nadmerné zaťažovanie, prudké náhle pohyby, časté prechladnutia, stres, nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, nedostatok minerálov a celkovo nesprávna životospráva toto všetko vedie k následnému preťaženiu až zablokovaniu (seknutie v krížoch). A práve mäkké techniky dokážu veľmi účinne odstraňovať takéto stavy - uvoľňujú spazmy, zatuhnutia, kĺbne blokády. Vždy po uvoľnení dôjde k okamžitej úľave.
V našom tele sa nachádza jemná pavučinková sieť - fascia, ktorá chráni naše svaly a orgány. V minulosti sa jej venovalo len okrajovo. Je zložená z elastických a tuhých kolagénových vlákien. Nesprávny pohyb, zápal, úraz, či zlé držanie tela zapríčiňujú, že sa fascia scvrkne alebo "prilepí". S fasciou sa stiahne aj sval a spôsobuje neutíchajúcu bolesť, ktorá vystreľuje aj na iné miesta tela. Môžu sa vytvárať aj bolestivé body tzv. triggerpointy, ich nahmatanie si vyžaduje nielen vedomosti ale aj skúsenosť. Na röntgenových snímkach alebo CT fasciu nevidno, zdroj bolesti a diskomformitu preto ťažko odhaliť. Hĺbkovou svalovou masážou sa dá fascia roztiahnuť a "opraviť". Myofasciálna masáž sa považuje za najúčinnejšiu techniku odstraňovania bolesti.
Zameriava sa na uvoľnenie svalového a šľachového aparátu, na uvoľnenie začiatkov a koncov svalových úponov
Medzi symptómy, pri ktorých by sme mali spozornieť, patria:
- "skrátené" tkanivá, ktoré obmedzujú pohyb alebo spôsobujú nevyrovnanosť tela, kvôli čomu človek začne uprednostňovať a nadužívať napríklad jeden bok alebo rameno,
- pocit prílišného tlaku na svaly a kĺby, výsledkom ktorých je bolesť,
- bolesť v akejkoľvek časti alebo častiach tela, vrátane bolesti hlavy alebo bolesti chrbta.
Čo znamená myofasciálny?
"Myo" znamená z latinčiny sval a "fascia" znamená páska, popruh, obväz. Fascia je embryologické spojivové tkanivo, ktoré obaľuje svaly, kosti, kĺby, nervy a krvné riečisko, všetky vnútorné orgány, mozog a miechu. Môžeme si ju predstaviť ako pavučinu, súvislú 3D sieť elastínových a kolagénových vlákien, ktoré obklopuje viskózna tekutina nazývaná základná substancia. Tieto dva druhy vlákien slúžia na to, aby bola fascia zároveň veľmi pevná aj flexibilná, zatiaľ čo tekutina je dopravným prostriedkom medzi štruktúrami. Keď sme zdraví, tento fasciálny systém nám vďaka dostatočnému odpruženiu a podpornému mechanizmu umožňuje pohybovať sa bezpečne a bez obmedzení. Výskum potvrdil, že fascia, rovnako ako sval, má schopnosť stiahnuť sa i uvoľniť a hrá významnú úlohu pri pohyblivosti a stabilite kĺbov.
Úrazy, zápalové reakcie či chirurgické zákroky môžu zapríčiniť poruchy myofasciálneho systému. Vtedy sa vytvára abnormálny tlak, ničiaci nervy, krvné a lymfatické cievy, a prechádza na miesta citlivé na bolesť, čo však často štandardné testy (röntgen, myelogram, CT, elektromyografia...) neodhalia. Navyše, lekári často liečia až následok, a nie príčinu.
Myofasciálna masáž je bezpečná a veľmi efektívna praktická technika, pri ktorej sa vyvíja mierny neprerušovaný tlak na myofasciálne spojivové tkanivo, aby sa tak odstránila bolesť a obnovil pohyb. Môže tiež napomôcť zvýšiť účinok iných ošetrení. Znižuje stres a napätie, zlepšuje držanie tela a jeho flexibilitu, zlepšuje stav kostry a svalov pred i po operácii, športovcom pomáha dosiahnuť lepšie výkony, lieči bolesti chrbta, krku, ischias (zápal sedacieho nervu), fibromyalgiu, bolesti hlavy atď.
Jednoducho, nájsť si čas na masážny relax znamená budovať a udržiavať si svoje zdravie.