en-Najčastejšie stravovacie potiaže podľa TCM
Najčastejšie stravovacie ťažkosti podľa TCM
V zdravom tele svieži duch
Správne stravovania je niekedy naozaj umenie. Nie je v tom však zasa až tak veľmi zložitého, ide len o to uvedomiť si, čo nášmu telu prospieva a čo mu škodí a zmeniť tak svoje zakorenené návyky. To býva najťažšie, lebo človek je od prírody pohodlný a hľadá vždy tisíce dôvodov na to, aby si ospravedlnil svoje prehrešky. V opačnom prípade je mu však odmenou nezabudnuteľný pocit sviežosti, sily a radosti z kvalitného života v dôsledku telesného a duševného zdravia. Každé jedlo pôsobí totiž ako liek a kto nezmení svoj spôsob stravovania, tak mu lieky, aj keby boli zo zlata (a to ako bylinné, tak chemické) nie sú vôbec nič platné. "Z troch desatín lieči liek, zo siedmych desatín správna životospráva" hovorí jedno čínske príslovie. Tak veľkú váhu prikladá čínska medicína tomu, čo prejde dovnútra našimi ústami (potrava) a čo z nich naopak vyjde (emócie).
Z kvalitnej potravy sa potom v dráhe sleziny PI "vyrába" aj kvalitné "palivo" (energia čchi QI a krv XUE), ktoré je nutné pre zdravý chod organizmu. Naopak, nekvalitné strava predstavuje príčinu mnohým chorobám, o ktorých by sme sa pôvodne ani v kútiku duše nemysleli, že môžu byť spôsobené stravou. Výpočet týchto chorôb by mohol byť nekonečný, zvlášť potom sa jedná o dnešný tzv. Civilizačné choroby (cievnosrdečné, rakovinové, diabetes, dna, tuky a cholesterol ...)
Kvalitná strava nie je to, čo nám chutí, ale to, po čom sa cítime dobre. Platí zásada, že dobré jedlo (vhodné pre náš organizmus) je také, po ktorom sa cítime lepšie ako pred ním. Už z tohto vyplýva, že ak je človek po jedle unavený, ospalý, nafúknutý a s pocitom ťažoby v bruchu, tak toto jedlo nebolo pre neho to pravé orechové či že jeho zažívací trakt nie je v poriadku. Hoci dnes pristupujeme k jedlu a k výžive čím ďalej vedeckejšie, stravujeme sa čím ďalej horšie ... Podľa TCM za správne trávenie zodpovedá dráha sleziny PI a žalúdka WEI.
Dráha sleziny PI je vôbec najdôležitejšia v produkcii životodarnej energie čchi QI a krvi XUE, ktoré potom rozosiela do všetkých ostatných orgánov a okrskov nášho tela a zároveň prebytky tejto potravinovej esencie JING ukladá do rezervy na horšie časy a to do dráhy obličiek SHEN.
Naopak, v prípade oslabenej dráhy sleziny PI QI XU (napr. V dôsledku nevhodnej stravy) sú na pomoc trávenie povolaní rezervy z dráhy obličiek SHEN a celkový energetický potenciál organizmu tak postupne klesá, rovnako ako úmerne tomu aj kvalita života.
K tomu, aby dráha sleziny PI mohla úspešne plniť svoju funkciu, potrebuje tzv. Vnútorné sucho ZAO, tzn. že jedlá, ktoré prinášajú tzv. vlhko SHI do organizmu (sú uvedené ďalej), oslabujú trávenie. Tieto jedlá totiž spôsobujú močaristá terén, v ktorom sa správna funkcia dráhy sleziny PI doslova "utopia". V tomto teréne sa potom darí aj rôznym mikróbom, vírusom, plesniam a parazitom a začarovaný kruh je tak dokonaný ...
1. Vlhké horúco SHI / RE
Podľa TCM je vlhkosť v organizme spôsobená zlou funkciou dráhy sleziny. Slezinu najviac oslabuje nesprávna strava, nadmerné starosti, prepracovanie či duševnej únava. Oslabená slezina nevie správne spracovávať potravu a tekutiny (na vyživujúce energiu čchi Qi a krv XUE) a dôsledkom toho sa môže hromadiť tzv. Kalného vlhka, ktoré presakuje do spodnej časti tela. Táto usadená odpadové vlhkosť potom bráni voľnému priebehu energie čchi Qi a tým aj jej stagnáciu, ktoré neskôr vyvolá horúco RE (podobne ako v prípade "tlejúceho kompostu"). Výsledkom toho všetkého je stav vlhkého horúčavy SHI / RE. S pribúdajúcim vekom sa určité množstvo vlhka (kalu) vždy nahromadí, podobne ako sa aj rúrky či trysky časom zanáša ...
Príklady vlhkého horúčavy SHI / RE:
- žlčník a obličky (zápaly, kamene)
- črevá a močový mechúr (zápaly, nádory, polypy, divertikuly)
- cievy a srdce (vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol a tuky)
- kĺby (reumatické ochorenia, artróza, dna)
- koža (ekzémy, furunkly, abscesy, kožné vredy, akné, psoriáza)
- reprodukčné orgány (gynekologické zápaly, výtoky, myómy, polypy, choroby prostaty)
- obezita typu vlhko / teplo (tvrdé zväčšené brucho - hlavne muži)
limetková krídla
Príklady bylinných zmesí:
- Hostina pěti chutí (105)
- Pilulka hořce (014)
- Projasnění temné tůňky (102)
- Zastavení toku Žluté řeky (111)
- Vodopád z modré laguny (108)
- Posílení Říše středu (079)
- Trůn císařské milosti (017)
- Kameny z údolí Šaolin (020)
- Nápoj čínských MUDRců (900)
2. Nedostatočnosť sleziny sa stagnáciou vlhka
PI QI XU + SHI Podľa TCM
sa slezina vyčerpáva a oslabí zvýšenou záťažou, starosťami a premýšľaním, nadmernou konzumáciou sladkých jedál a chladných potravín. Takto oslabená slezina nemôže správne spracovávať potravu. Následkom je hromadenie tekutín čiže stagnácia škodlivého vlhka SHI. Nahromadené vlhko "hasí" prirodzený fyziologický oheň sleziny. Vzniká začarovaný kruh, kedy slezina je príliš slabá na to, aby mohla vlhkosť pomocou fyziologického ohňa a energie odpariť a súčasne stagnujúci vlhkosť bráni slezine, aby sa mohla znovu zregenerovať a doplniť svoju energiu čchi a jang. Stav predstavuje nedostatok na úrovni sleziny a nadbytok vlhka.
Nedostatočnosť sleziny sa stagnáciou vlhka často začína už v detskom veku v dôsledku nadmernej konzumácie sladkostí, tukov, olejov a alebo pšenice. Pšenica totiž prináša tzv. Chlad a vlhko, a preto a hasí oheň aj súčasne zvyšuje vlhkosť. Vďaka prejedaním sa pšenicou dnes riešime "epidémiu" celiakie (neznášanlivosť lepku) a podobne aj vysoký príjem mlieka a mliečnych výrobkov stojí za mnohými alergiami na bielkovinu kravského mlieka.
Príklady nedostatočnosti sleziny sa stagnáciou vlhka PI QI XU + SHI:
nadmerná únava, spavosť, vyčerpanosť, nevýkonnosť (duševná i fyzická)
nešpecifickej tráviace ťažkosti (pocit ťažoby po jedle, mäkšie stolice, nafúknutie, nadúvanie ...) celiakia (alergia či neznášanlivosť lepku)
neznášanlivosť laktózy a alergia na bielkovinu kravského mlieka
chronický únavový syndróm alebo syndróm vyhorenia
celulitída u žien
obezita typu vlhko / chlad (mäkké ovisnuté brucho - i muži)
Príklady bylinných zmesí:
- Hostina pěti chutí (105)
- Úklid obilné sýpky (073)
- Tygří pramen (152)
- Tanečnice z hruškové zahrady (022)
3. Stagnujúci čchi pečene sa mení na teplo a utláča slezinu a žalúdok
GAN QI ZHI + RE
Príklady bylinných zmesí:
- Zklidnění zčeřené hladiny (062)
- Spadnutí kamene ze srdce (081)
- Utišení větrné bouře (064)
- Souznění kouzelné proměny (063)
- Volnost svobodného poutníka (061)
4. Nedostatočnosť jin obličiek SHEN YIN XU
Podľa TCM sú obličky zásobárňou našej energie a platí, že sme tak silní a starí, ako silné a staré sú naše obličky. Hektický spôsob života vedie k rýchlejšiemu vyhorenia (spálenie svoje sviečky, kedy vosk tu predstavuje jin obličiek).
Oheň života jangu obličiek je zdrojom živín pre oheň sleziny a žalúdka, ktoré naopak všetky živiny, vzniknuté týmto spaľovaním, spätne ako palivo ukladajú do jinových rezerv v obličkách. Funkcia žalúdka a čriev však začína po 40. roku veku oslabovať a vedie tak k oslabeniu a nedostatočnosti jinu obličiek, ktorý si môžeme predstaviť ako premazávací olej. Nedostatočnosť jinu obličiek sa prejavuje predčasným starnutím, vysušením a zmenšovaním sa kože, sohnutosťou a shrbenosťou, predčasným šedivením či padaním vlasov, paradentózou, zníženou sexuálnou výkonnosťou či spomalenou a zastrenou myslou.
V prípade, že je slezina zdravá a silná, tak produkuje nadbytok energie čchi a krvi, ktorý sa v noci, v čase regenerácia tela, premieňa na esenciu ukladajúce sa v obličkách. Pri slabé slezine a nedostatku jinu v obličkách preto treba najskôr zabezpečiť správne fungovanie tzv. Stredného ohniska, teda sleziny a žalúdka, a preto je aj terapia nedostatočnosti obličiek založená súčasne aj na terapiu sleziny.
Odporúčaná potraviny:
Okrem klasických stravovacích odporúčaní pre slezinu, tj. teplé, ľahko stráviteľné polievky, dusené jedlá, varená zelenina a obilniny, by títo ľudia mali jesť aj trochu viac mäsa a živočíšnych bielkovín. Z mäsa je najvhodnejší mäso z diviny, vnútornosti, ryby a morské plody ako napríklad mušle či ustrice, ale vždy len s mierou, aby vďaka ich zvlhčujúcemu charakteru nedošlo k podpore tvorby hlienu.
Zdanlivým paradoxom je situácia, kedy človek môže mať nedostatočnosť jin obličiek a zároveň aj nadbytok vlhka a hlienu, keď oboje patrí k jin? Je to preto, že jin obličiek je tá správna a čistá energia (olej v motore), kdežto vlhko a hlien je škodlivá a nečistá energie (kalné bahno v motore). Preto sa vždy najprv odporúča základné diéta na posilnenie sleziny a žalúdka (pozri 2. Nedostatočnosť sleziny sa stagnáciou vlhka).
Pokiaľ sa jedná o prostý nedostatok jinu bez stagnujúceho vlhka a hlienu, odporúča sa viac pšenice a ovsa, ktoré sú zvlhčujúce, tzv. "Rodí" tekutiny a vyživujú jin.
Nedoporučené potraviny:
Jedlá, ktoré vysušujte a zahrievajú, Ako napr. Ostrá, pálivá, korenistá, ale aj grilované a vyprážané jedlá, alkohol, čierna káva, rôzne stimulačné a energetické drinky, biely cukor a sladkosti. Všeobecne nie je vhodné pre tento stav jesť neskoro večer.
Príklady vhodných receptov nájdete TU.
Príklady bylinných zmesí:
- Svěžest podvečerní pagody (185)
- Hbitost lučního štírka (186)
- Lesk nefritového šperku (182)
- Sladké plody z Yunnanu (190)
- Královská houba Yunzhi (199)
Více na: https://www.patentnimedicina.cz/cz/ze-supliku-tcm/nejcastejsi-stravovaci-potize