en-Pokles maternice a vagíny

10/10/2020

Pokles maternice a vagíny

Čo je to yoni?
"Yoni" je slovo prevzaté zo sanskritu, označuje ženské pohlavné orgány, čo v preklade znamená "posvätný priestor". Jeho symbol bol uctievaný vo východných kultúrach od dávnych čias , ako symbol zrodenia života, tvorivosti a lásky. Na prvom mieste každej ženy by mala byť pevnosť svalov v panve. Týmto svalom sa hovorí aj svaly lásky. Zoskupenie svalov je tvorené troma vrstvami svalov, ktoré držia celé vnútro.

- Najhlbšia vrstva, v tvare misky vedie od lonovej kosti ku kostrči a krížovej kosti, podopiera brušné orgány, aby zostali na mieste.
- Prostredná vrstva vedie v prednej časti panvy medzi sedacími kosťami.
- Posledná vrstva je sval perineatálny a sval v tvare osmičky.
Svalové vlákna sa tak vzájomne krížia a tvoria pevné a elastické panvové dno. Cez panvové dno máme mnoho zážitkov v telesnej, emocionálnej ako aj energetickej rovine. Všetko je úzko prepojené a vzájomne a výrazne sa ovplyvňujú. Našu panva tvorí "pružnú svalovú misu".

V oblasti hrádze, v strede panvového kruhu, sa svalové vlákna zhusťujú a vytvárajú akýsi "oporný kríž", ktorý zabezpečuje predovšetkým pružnosť a pevnosť svalov. Práve pružnosť je dôležitá pri podpore všetkých vnútorných orgánov, u najmenšieho otrasu tela, ktorý vzniká napríklad aj pri pomalej chôdzi.

Prehľad Oslabenie fixačných štruktúr spôsobuje u takmer všetkých žien po prechode isté klesanie pošvy a maternice. Ak to prekročí fyziologickú mieru, dôjde k ťažkostiam ako pocit tlaku a klesania, bolesti v krížoch alebo problémy pri močení.

Oslabenie fixačných štruktúr spôsobuje u takmer všetkých žien po prechode isté klesanie pošvy a maternice. Ak to prekročí fyziologickú mieru, dôjde k ťažkostiam ako pocit tlaku a klesania, bolesti v krížoch alebo problémy pri močení (spočiatku mimovoľné unikanie moču) resp. pri vylučovaní stolice.

Rizikovými faktormi sú hlavne slabosť väziva a svalov, komplikované pôrody a nadváha. Cviky na posilnenie brušného svalstva slúžia na prevenciu a aj na liečbu ľahších foriem. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach je však nutná operácia (plastická operácia pošvy).

Všeobecné informácie
Keď klesnú časti ženských genitálií, hlavne maternica, a ich okolia v malej panve nižšie, než to zodpovedá ich normálnej pohyblivosti, hovorí sa o poklese týchto častí. Maternica a vagína môžu, spolu alebo oddelene, klesnúť v malej panve s rôznym prejavom. Je to spojené s oslabením fixačných štruktúr. Vystúpenie týchto orgánov z malej panvy sa označuje ako prolaps. Pod čiastočným prolapsom rozumieme pokles, pri ktorom vývodom pošvy vystúpila len časť maternice resp. vagíny. Ako totálny prolaps sa označuje pokles, pri ktorom sa vagína a maternica nachádza pred vulvou, čiže celkom vystúpená von.
Pokles prednej steny pošvy je spojený s poklesom dna močového mechúra, čiže prolapsom močového mechúra (= cystokéla). Pokles zadnej steny pošvy je sprevádzaný klesnutím konečníka (= rektokéla).

Príčiny

Slabosť väziva podporných a fixačných štruktúr môže byť podmienená konštitučne a môže byť príčinou poklesu ženských genitálií. Táto vloha spojená s povolením pružnosti tkaniva je však častým rizikovým faktorom až vo veku po menopauze, čiže cca. 1 rok po poslednom hormonálne riadenom menštruačnom krvácaní.
Častejšie sa ako príčina poklesu ženských pohlavných orgánov vyskytuje kombinácia viacerých faktorov. Pri vrodenej slabosti väziva a svalstva malej panvy sa prejavujú napr. viaceré pôrody, nadmerne veľké deti a nedostatočná regenerácia pohlavných orgánov v šestonedelí trvalejšie ako pri zdravom a trénovanom svalstve.
Zaťaženia pri pôrodoch a tým nutná trauma na podpornom a fixačnom aparáte môžu kvôli nezvyčajnej záťaži ako pôrod dvoj-/trojčiat, rýchly pôrodný postup, pretrhnutia hrádze a pod. viesť k trvalej slabosti dna panvy.
Za rizikový faktor sa pokladá aj nadváha. Nadváha je spravidla spojená s nadmerným roztiahnutím a ochabnutím svalstva brušnej steny. Nedostatočný tréning priamych a priečnych brušných svalov mení v priestore brucha tlakové pomery a podporuje pokles brušných orgánov, a tým zosilňuje tlak na svalové platničky dna panvy.
Pri vrodenej slabosti väziva podporujú vznik poklesu ženského genitálneho traktu okrem toho neprimerané telesné záťaže ako "stojace zamestnanie", zdvíhanie a nosenie ťažkých vecí. Aj pri vrodených polohových anomáliách maternice je maternica pri zvýšení tlakových pomeroch v brušnom priestore tlačená nadol.

Častosť

Cystokéla sa vyskytuje častejšie, pretože močový mechúr je s prednou stenou pošvy spojený pevnejšie než črevo so zadnou stenou pošvy.

Symptómy

Ťažkosti, ktoré sú vyvolané poklesom ženských pohlavných orgánov, nie sú závislé len od stupňa poklesu, ale v značnej miere aj od citlivosti postihnutej pacientky. Ak sa žena môže telesne šetriť, často nerobí žiadne problémy ani väčší pokles. Citlivé pacientky naproti tomu vyhľadajú lekára už pri relatívne malom náleze.
Pri ľahších stupňoch poklesu genitálií sa nachádzajú necharakteristické ťažkosti ako pocit tlaku a klesania v pošve, často v kombinácii s bolesťami v krížoch po telesnej záťaži. Tieto bolesti sú vyvolávané ťahom, ktorý pôsobí na závesný aparát genitálií. Tieto bolesti sú pociťované tupo v hĺbke sakrálnej oblasti alebo v podbruší. Mimoriadne silné bolesti v krížoch môžu vznikať tým, že maternica naťahuje staré jazvy alebo zrasty v brušnom priestore.
Spravidla sa lekár vyhľadá, keď je kvôli prolapsu močového mechúra obmedzená funkcia zvierača močového mechúra. Typickými ťažkosťami pri močovom mechúre sú častejšie nutkanie na močenie, mimovoľné unikanie moču ako i opakované infekcie močových ciest.
Ak existuje väčší pokles močového mechúra, môže sa najprv prejaviť častejšie močenie, t. zn., že pacientka cíti po krátkej dobe opätovné nutkanie močiť, pričom sa však vylúči len malé množstvo moču. Tento stav môže prejsť "pretekajúceho močového mechúra" (ischuria paradoxa), lebo klesnutá maternica stláča močovú rúru.
Stály zvyšný moč podmieňuje vznik zápalu odvádzajúcich močových ciest. Pri väčšej rektokéle môže dochádzať k ťažkostiam pri vylučovaní stolice, lebo výkaly sa zachytávajú v rektokéle. Niektoré ženy udávajú, že vyprázdenie je možné, len ak si rukou naspäť zatlačia vyklenutie čreva do pošvy.
Pri ťažších stupňoch poklesu genitálií, s čiastočným alebo totálnym prolapsom maternice, sa maternica stáva vo vstupe do pošvy čoraz viditeľnejšia. Rozovretím vstupu do pošvy alebo vystúpením častí vagíny sa zničí normálna biológia pošvy. Tým sa môže chorobne zmeniť normálny vaginálny výtok a podporiť zápaly vagíny (kolpitída). Mechanické iritácie vyvolané dráždením na prolabovaných orgánoch vedie k typickým zmenám na tkanive bránky krčka maternice a môžu spôsobiť aj vredy. Tieto vredy môžu spôsobovať krvavý výtok. Tu treba poukázať na to, že takýto vred sa môže podobať na karcinóm. Či môže na dne vredu vzniknúť karcinóm, ako sa kedysi predpokladalo, nie je dokázateľné.

Diagnóza

Menší pokles má takmer každá žena, ktorá porodila dieťa. Ťažkosti pacientiek s poklesom alebo prolapsom genitálnych orgánov sú väčšinou tak charakteristické, že už počas anamnézy môžu poukazovať na správnu diagnózu. Na určenie poklesu sa od pacientky vyžaduje, aby "obsluhovala" brušný lis. Pri tlačení je najprv vidieť vyklenutie močovej rúry. Rozsah poklesu pošvovej steny a maternice sa zistí pri gynekologickom vyšetrení. Ak už existuje prolaps, tak je vagína buď už vyklenutá smerom von alebo sa objaví pri tlačení. Rektokéla sa dá diagnostikovať rektálnym vyšetrením.

https://www.pluska.sk/izdravie/zenska-zona/v-boji-inkontinenciou-vyuzite-cvicenie-aj-vaginalne-cinky.html